Αρχική » 2024 » Φεβρουάριος

Αρχείο μηνός Φεβρουάριος 2024

Συμμετοχή Ομίλου Ρομποτικής στο project “AstroPi: Mission Zero” του ESA

Ο Όμιλος Ρομποτικής του σχολείου μας είναι στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσει τη συμμετοχή των μαθητών του στο διαγωνισμό «AstroPi: Mission Zero» του Ευρωπαϊκού Οργανισμού Διαστήματος (ESA). Το φετινό θέμα του διαγωνισμού είναι «Χλωρίδα και Πανίδα». Οι μαθητές εργαζόμενοι σε ομάδες ολοκλήρωσαν την υποβολή των προγραμμάτων τους την Τετάρτη 21/2/2024, τα οποία αναμένεται να δοκιμαστούν στον Διεθνή Διαστημικό Σταθμό (ISS) τον Μάιο 2024.

Το project «AstroPi: Mission Zero» του ESA προσφέρει την ευκαιρία στους μαθητές να εκτελέσουν τον κώδικά τους στο διάστημα! Οι μαθητές γράφουν ένα απλό πρόγραμμα για να διαβάσουν μια τιμή από τον αισθητήρα χρώματος και φωτεινότητας ενός υπολογιστή AstroPi στον Διεθνή Διαστημικό Σταθμό (ISS) και το χρησιμοποιούν για να ορίσουν το χρώμα φόντου σε μια εξατομικευμένη εικόνα την οποία θα δουν οι αστροναύτες, καθώς κάνουν τις καθημερινές τους εργασίες και έτσι θα θυμηθούν το σπίτι τους.

Ευχόμαστε καλή επιτυχία στις ομάδες μας!

Επίσκεψη του δασκάλου φωτογραφίας Νίκου Νικολόπουλου στο πλαίσιο του Ομίλου Δημιουργικής Φωτογραφίας – 6.2.2024

Στο πλαίσιο στου ομίλου Δημιουργικής Φωτογραφίας και βάσει του ετήσιου σχεδιασμού, είχαμε τη χαρά να μας επισκεφθεί στον όμιλο αυτής της εβδομάδας (6.2.2024) ο εξαιρετικός φωτογράφος, δάσκαλος φωτογραφίας και συντονιστής του εργαστηρίου δημιουργικής φωτογραφίας για άτομα με αναπηρία του ΚΕΠΕΕΑ Ορίζοντες, Νίκος Νικολόπουλος.

Ο κύριος Νικόπουλοςμας παρουσίασε το έργο των σπουδαστών του και μιλήσαμε για θέματα συμπερίληψης στην Τέχνη και την δύναμη της Τέχνης και του πολιτισμού στην ισότητα των ανθρώπων. Οι μαθητές μας κατέγραψαν απορίες τους σε συνέντευξη και το μάθημα ολοκληρώθηκε με παιχνίδι workshop στον χώρο του σχολείου με την καθοδήγηση του κυρίου Νικόπουλου.

Ήταν υπέροχα και για ακόμα μια φορά οι μαθητές μας στάθηκαν αντάξιοι του σχολείου και μας έκαναν περήφανους!

Επίσκεψη του δάσκαλου Φωτογραφίας Λουκά Βασιλικού στο πλαίσιο του ομίλου Δημιουργικής Φωτογραφίας – 23.01.2024

Στο πλαίσιο του ομίλου Δημιουργικής Φωτογραφίας και βάσει του ετήσιου σχεδιασμού, με χαρά το σχολείο μας φιλοξένησε την Τρίτη 23/1/24, τον σημαντικό διεθνή φωτογράφο και δάσκαλο Φωτογραφίας Λουκά Βασιλικό. Ο κύριος Βασιλικός παρουσίασε μέρος της δουλειάς του, συζήτησε με τους μαθητές του ομίλου για ζητήματα τέχνης και φωτογραφίας, ώστε να εμβαθύνουν στην κατανόηση της Φωτογραφίας και να εμπλουτίσουν το έργο τους. Παραχώρησε συνέντευξη στους μαθητές και τους καθοδήγησε σε εργαστήρι παραγωγής πορτρέτων μέσα στο σχολείο.

Ο Λουκάς Βασιλικός γεννήθηκε το 1975 στο Ηράκλειο Κρήτης. Ζει και εργάζεται στην Αθήνα από το 1996. Η ενασχόλησή του με την φωτογραφία άρχισε το 2006, λειτουργώντας αρχικά ως μέσο παρατήρησης και καταγραφής του ανθρώπινου στοιχείου μέσα στο αστικό περιβάλλον, ενώ στη συνέχεια επεκτάθηκε στη διερεύνηση μέσα στο οικείο περιβάλλον σε σχέση με την φωτογραφία. Το 2014 συμμετείχε στην ομάδα εικαστικών, ερευνητών και συγγραφέων του Depression Era, μια συλλογικής προσπάθειας αποτύπωσης της ελληνικής κρίσης, που φιλοξενήθηκε σε μουσεία και γκαλερι, στην Ευρώπη και την Αμερική. Το έργο του έχει φιλοξενηθεί σε εκθέσεις, περιοδικά και παρουσιάσεις σε Ελλάδα και εξωτερικό. Το 2022 εξέδωσε το 1ο του ατομικό βιβλίο “Εξι βαθμοί διαχωρισμού” από τον εκδοτικό οίκο Eyeshot publications. Ανήκει στην διεθνή διαδικτυακή ομάδα burn my eye. Διδάσκει Φωτογραφία από το 2013.