Αρχική » 2022 » Δεκέμβριος

Αρχείο μηνός Δεκέμβριος 2022

Εργαστήρια Φεστιβάλ κινηματογράφου animation box – Γ τάξη

Η Κατερίνα Κρις, συγγραφέας εικονογράφος και διαφημίστρια στο σχολείο μας! – Γ τάξη

Παγκόσμια διάκριση ως Σχολείο Αριστείας του Προγράμματος Δράσης για το Κλίμα από τον οργανισμό Cartoon Network Climate Champions και το Climate Action Project

Παγκόσμια διάκριση για το 1o Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο Πύργου, καθώς βραβεύτηκε ως Σχολείο Αριστείας του Προγράμματος Δράσης για το Κλίμα από τον οργανισμό Cartoon Network Climate Champions και το Climate Action Project, https://www.climate-action.info/  ανάμεσα σε 250 σχολεία παγκοσμίως.

Το βραβείο απονεμήθηκε κατά τη διάρκεια της ζωντανής διαδικτυακής εκδήλωσης (https://youtu.be/h1LpoW5_5Vg ) που οργανώθηκε την περασμένη Πέμπτη (4/11) στο ευρύτερο πλαίσιο της διάσκεψης του ΟΗΕ για το Κλίμα (COP26) στη Γλασκώβη με τίτλο «Ημέρα Δράσης για το κλίμα» (Climate Action Day), στην οποία φέτος συμμετείχαν 250.000 άτομα παγκοσμίως και μεταξύ των προσκεκλημένων ήταν ο πρίγκιπας Ουίλιαμ, ο υπεύθυνος του Περιβαλλοντικού Προγράμματος από τον ΟΗΕ, τη διεθνή περιβαλλοντική οργάνωση WWF, τη ΝASA κλπ, επιστήμονες για το κλίμα και ακτιβιστές.

Το 1ο Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο Πύργου συμμετείχε ενεργά στη διαδικτυακή πρωτοβουλία, καθώς η μαθήτρια της Ε’ Τάξης, Αγγελική Παρασκευοπούλου, απηύθυνε ερώτηση σε Εκπροσώπους των Ηνωμένων Εθνών (με μαγνητοσκοπημένο βίντεο) σχετικά με τον ενδεδειγμένο τρόπο της ανθρώπινης συμβολής στην αναγέννηση των καμένων εκτάσεων της Ηλείας.

«Τον τελευταίο χρόνο, αρκετές πυρκαγιές έκαψαν πολλά δάση στην Ελλάδα. Κατά τη γνώμη σας, τι είναι καλύτερο; Να κάνουμε αναδασώσεις ή να αφήσουμε τη φύση να μεγαλώσει τα δάση ξανά;» ήταν η ερώτηση που απηύθυνε. (“Hello, My name is Angeliki and I am a 5th grade student at the 1st Experimental Primary School of Pyrgos, near Ancient Olympia in Greece. Last year a lot of fires burnt a lot of forests in Greece. In your opinion what is better? Should we do reforestations or should we let nature grow these forests again?”)

Το 1ο Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο Πύργου, με υπεύθυνη εκπαιδευτικό την καθηγήτρια Αγγλικής Γλώσσας, κα Σοφία Κουζούλη, και πρέσβειρα της Δράσης στην Ελλάδα, συμμετέχει στη δράση από το 2017 που ξεκίνησε και έχει υλοποιήσει περιβαλλοντικές δράσεις και προγράμματα σε συνεργασία με άλλα σχολεία σε εθνικό και ευρωπαϊκό επίπεδο, με eTwinning προγράμματα όπως Gaia’s Buddies, Let’s Go Eco, Food for All και Forests Friends, και σε παγκόσμιο επίπεδο προγράμματα όπως Climate Action Project, Goals Project, No More Plastic.

Ευχαριστούμε την εφημερίδα Πρωινή και τον αγαπητό δημοσιογράφο κ. Παναγιώτη Φωτεινόπουλο για το εξαιρετικό άρθρο σχετικά με τη διάκριση του σχολείου μας, https://proini.news/pagkosmia-prasini-diakrisi-gia-to-1o-peiramatiko-dimotiko-scholeio-pyrgou/?fbclid=IwAR3PkvCDW8q-J1P0hzKyhq1YOoTM7YnNv85ZAhA0Dj-mKC3YrdrZF0_Feac

Ευχαριστούμε τον εκπαιδευτικό ιστότοπο Alfavita για την ανάδειξη της δράσης μας, https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/362542_draseis-gia-klima-pagkosmia-diakrisi-gia-8-ellinika-sholeia?fbclid=IwAR1npFjibVj6gwkKZfATjfAuad8L1QAa36p5F6-DPIbghCLEg5W3oGIJO50

Θερμά συγχαρητήρια στην αγαπητή μας μαθήτρια, Αγγελική Παρασκευοπούλου! Της ευχόμαστε Καλή Πρόοδο και να είναι πάντα δημιουργική και χαρούμενη.

Παγκόσμια Εκπαιδευτική Εβδομάδα (World Education Week) του εκπαιδευτικού Οργανισμού T4Education

Συμμετοχή στην Παγκόσμια Εκπαιδευτική Εβδομάδα World Education Week του Βρετανικού εκπαιδευτικού Οργανισμού T4Education, από την Κυριακή 3 Οκτωβρίου έως την Παρασκευή 8 Οκτωβρίου 2021. Στην εκδήλωση που περιελάμβανε εκδηλώσεις από 100 σχολεία σε ολόκληρο τον κόσμο, συμμετείχαμε μετά από έγκριση αίτησης που υπεβλήθη.

Την Τρίτη 5 Οκτωβρίου 2021, και ώρα 11: 00 – 12:00 μ.μ, πραγματοποιήθηκε μια ωριαία online εκδήλωση με την παρουσίαση των δράσεων του σχολείου μας, με τίτλο «United we can! Enabling all children to achieve their full potential», στη θεματική ενότητα «Παγκόσμια Ιθαγένεια».  Με τη συμμετοχή των εκπαιδευτικών του Σχολείου, κας Αικατερίνης Τσάμη ΠΕ11, Σπύρου Λαζαρόπουλου ΠΕ86 και της υπεύθυνης της Δράσης, κας Σοφίας Κουζούλη ΠΕ 06, παρουσιάστηκαν οι διακρατικές Ευρωπαϊκές eTwinning δράσεις του σχολείου, οι συμμετοχές σε παγκόσμια προγράμματα, προγράμματα ρομποτικής και τα προγράμματα σχολικών δραστηριοτήτων του σχολείου. Την εκδήλωση τίμησε με τη συμμετοχή της η Δρ. Μαριάνθη Κοταδάκη, πρώην Σχολική Σύμβουλος ΠΕ06 για τον Νομό Ηλείας.

Το πρόγραμμα της εκδήλωσης περιελάμβανε τα ακόλουθα μέρη:

(α) Συνεργατικές Στρατηγικές και Δράσεις/καινοτόμα προγράμματα Comenius, eTwinning, Teaching with Europeana, STEM και παγκόσμιες δράσεις Climate Action Project και Goals Project, από την εκπαιδευτικό Κουζούλη Σοφία ΠΕ06,

(β) Παιδαγωγική Αξιοποίηση της Τεχνολογίας στη Σχολική Διαδικασία στο Πλαίσιο της Κατανόησης, της Επικοινωνίας και της Συνεργασίας, από τη Δρ. Μαριάνθη Κοταδάκη  ΠΕ06 και

γ)  Ολιστική Ανάπτυξη του Μαθητή, από την Αικατερίνη Τσάμη ΠΕ 11.

Έγινε καταγραφή της εκδήλωσης και είναι διαθέσιμη στο youtube, https://youtu.be/fmzy1uBccNg, στο κανάλι του Εκπαιδευτικού Οργανισμού Τ4 Education, που επέλεξε μέσα από αιτήσεις από όλο τον κόσμο τη δική μας αίτηση.