Αρχική » 2023 » Οκτώβριος

Αρχείο μηνός Οκτώβριος 2023

Αποτελέσματα τεστ εισαγωγής στον Όμιλο Ρομποτικής 2023-24

Ευχαριστίες για χορηγία

Η Διευθύντρια  και ο Σύλλογος Διδασκόντων του Σχολείου μας εκφράζουν τις θερμές ευχαριστίες στην κυρία Ψωμοπούλου Ζωή για την ευγενική της χορηγία, για την αγορά ρολών σκίασης και την τοποθέτηση τους στο τμήμα ΣΤ1.

Θερμά ευχαριστούμε

Νιβουρλή Ελευθερία

Ανακοίνωση θέσης μαθητή/τριας στον Όμιλο Ρομποτικής 2023-24

Ο Όμιλος Ρομποτικής του σχολείου μας θα λειτουργήσει και φέτος, ολοκληρώνοντας έτσι το αρχικό τριετές πλάνο λειτουργίας που είχε τεθεί.

Ο Όμιλος αποτελείται από 2 τμήματα: α) ένα τμήμα για μαθητές της Ε τάξης (Τετάρτη 13.30-15.00) και β) ένα τμήμα για μαθητές της ΣΤ τάξης (Παρασκευή 13.30-15.00).

Στον Όμιλο θα φοιτήσουν οι μαθητές που φοίτησαν τα προηγούμενα έτη, ωστόσο, κατ’ εξαίρεση για φέτος υπάρχει η δυνατότητα εισαγωγής επιπλέον ενός/μίας μαθητή/τριας από την Ε ή την ΣΤ τάξη του σχολείου μας.

Η επιλογή του/της μαθητή/τριας θα γίνει με γραπτό τεστ ανίχνευσης δεξιοτήτων, με ελάχιστη βάση εισαγωγής το 70%, εξασφαλίζοντας κατά αυτόν τον τρόπο ότι ο/η επιτυχών/ούσα θα μπορεί: α) να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις του φετινού Ομίλου και β) να ενταχθεί ομαλά στην ομάδα που θα συνεργαστεί. Σε περίπτωση ισοβαθμίας θα γίνει κλήρωση.

Το τεστ θα πραγματοποιηθεί μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας eclass στο εργαστήριο Πληροφορικής του σχολείου μας, την Παρασκευή στις 12:30-14:30, ενώ θα έχει προηγηθεί από το απόγευμα της Πέμπτης ηλεκτρονική επικοινωνία (email) της διεύθυνσης του σχολείου με τους γονείς/κηδεμόνες των υποψηφίων μαθητών/τριών. Δεν χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη προετοιμασία για το τεστ, αφού στόχος του είναι ο εντοπισμός δεξιοτήτων επίλυσης προβλήματος και όχι η εξέταση θεωρίας.

Οι μαθητές/τριες που θα συμμετέχουν θα πρέπει να εξασφαλίσουν ότι γνωρίζουν το όνομα χρήστη και τον κωδικό τους στο ΠΣΔ.

Δικαίωμα αίτησης συμμετοχής έχουν όλοι οι μαθητές της Ε και ΣΤ τάξης, ανεξαρτήτως αν έχουν υποβάλει αίτηση σε άλλους Ομίλους.

Για να υποβάλετε αίτηση πατήστε στον ακόλουθο σύνδεσμο: https://forms.gle/e89ZmQgf7rwA3YVA9

Προθεσμία αιτήσεων συμμετοχήςέως Πέμπτη 26 Οκτωβρίου 2023 ώρα 14:00

Για οποιοδήποτε ερώτημα/απορία, μπορείτε να επικοινωνήσετε με το σχολείο μέσω τηλεφώνου στο 2621033223 ή μέσω email στο mail@1-dim-pyrgou.ilei.sch.gr

Ανακοίνωση Ομίλων 2023-24

Ανακοινώνεται η έναρξη των αιτήσεων για τη συμμετοχή μαθητών/τριών στους φετινούς Ομίλους Αριστείας, Δημιουργικότητας και Καινοτομίας που θα λειτουργήσουν στο σχολείο μας. Πιο συγκεκριμένα, φέτος θα λειτουργήσουν οι ακόλουθοι 7 όμιλοι:

• Αστρονομίας, Δευτέρα 13:30-15:00 (Ε, ΣΤ) – Κοτσώνη Χριστίνα ΠΕ70
  • Γλυπτικής, (2 τμήματα) Τρίτη/Πέμπτη 13:30-15:00 (Δ, Ε, ΣΤ) – Παπαηλίου Κασσιανή ΠΕ08
  • Δημιουργικής Φωτογραφίας, Τρίτη 13:30-15:00 (Ε, ΣΤ) – Κουτούπη Ανθούλα ΠΕ06
  • Χορωδίας-Τραγουδιού, Παρασκευή 13:30-15:00 (όλες οι τάξεις) – Ροδόπουλος Θεόδωρος ΠΕ79.01
  • Πρώτων Βοηθειών, Τρίτη 13:30-15:00 (Δ, Ε, ΣΤ) – Σκύρλα Θεοδώρα ΠΕ70
  • Τένις, (2 τμήματα) Δευτέρα/Τετάρτη 13:30-15:00 (όλες οι τάξεις) – Τσικρίκης Γεώργιος ΠΕ11
  • Ρομποτικής, (2 τμήματα) Τετάρτη/Παρασκευή 13:30-15:00 (Ε, ΣΤ) – Λαζαρόπουλος Σπύρος ΠΕ86

Σημαντικές επισημάνσεις σχετικά με τους Ομίλους:

• Κάθε μαθητής/τρια μπορεί να διαλέξει τρεις (3) ομίλους, όμως θα επιλεγεί να συμμετέχει σε δύο (2) ομίλους κατ’ ανώτατο όριο.
  • Η επιλογή των μαθητών/τριών θα γίνει είτε με κλήρωση είτε με άλλες διαδικασίες επιλογής αιτιολογημένες από τον/την υπεύθυνο/η του Ομίλου.

Για να εξερευνήσεις τις επιλογές σου, το πρόγραμμα και ποιος όμιλος σου ταιριάζει καλύτερα, κάνε κλικ σε αυτόν τον σύνδεσμο: Περιγραφή Ομίλων

Για να υποβάλετε αίτηση πατήστε στον ακόλουθο σύνδεσμο: https://forms.gle/UrSoBF3cd9nE5aj8A

Προθεσμία αιτήσεων συμμετοχής: έως και την Τρίτη 24 Οκτωβρίου 2023

10η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού-Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2023

Την Τρίτη 3 Οκτωβρίου, στο πλαίσιο εναρμόνισης του εορτασμού της 10ης Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού 2023 με την Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, μαθητές και εκπαιδευτικοί του 1ου Πειραματικού Δημοτικού Σχολείου Πύργου βρέθηκαν στις αθλητικές εγκαταστάσεις της Ολυμπιακής Ακαδημίας στην Αρχαία Ολυμπία. Αρχικά, οι μαθητές του σχολείου περιηγήθηκαν στον χώρο και θαύμασαν τα γήπεδα του μπάσκετ, του βόλεϊ, του ποδοσφαίρου, του τένις, τον στίβο, αλλά και την εξωτερική πισίνα, τα οποία βρίσκονται διάσπαρτα σε μια καταπράσινη και λοφώδη έκταση. Έπειτα, με πολλά χαμόγελα, γέλιο, όρεξη και σύνθημα το «Η κίνηση δίνει ζωή» εκπαιδευτικοί και παιδιά πραγματοποίησαν ποικίλες αθλητικές δράσεις (παραδοσιακά παιχνίδια, χορούς, αγώνες δρόμου, ομαδικά παιχνίδια κ.α) αξιοποιώντας τις εγκαταστάσεις.

Ευχαριστούμε θερμά τους υπεύθυνους για την παραχώρηση του χώρου, καθώς και τους εκπαιδευτικούς και τα παιδιά για την ενθουσιώδη συμμετοχή τους!

Ευχαριστίες για προσφορά αθλητικού υλικού

Ευχαριστούμε θερμά για την προσφορά αθλητικού υλικού στο σχολείο μας, τα Σωματεία “Αίολος Πύργου” και “ΓΕΠ Ηρακλής“.

Η Διευθύντρια του 1ου Πειραματικού Σχολείου Πύργου, Νιβουρλή Ελευθερία και ο Σύλλογος  Διδασκόντων