Αρχική » 2022 » Ιανουάριος

Αρχείο μηνός Ιανουάριος 2022

Αναστολή λειτουργίας – τηλεκπαίδευση – self test μαθητών – για Πέμπτη 27.1.2022

Αύριο Πέμπτη 27/1/2022 το σχολείο θα παραμείνει κλειστό με απόφαση του Δήμου Πύργου, ενώ θα γίνει υποχρεωτικά τηλεκπαίδευση μέσω WEBEX τις πρωινές ώρες (8.15-13.10), σύμφωνα με το δια ζώσης ωρολόγιο πρόγραμμα μαθημάτων.

Οι μαθητές θα διενεργήσουν self-test πριν από την ημέρα που θα προσέλθουν στο σχολείο, ενώ το επόμενο self-test θα διενεργείται την επόμενη προκαθορισμένη ημέρα (για προσέλευση Τρίτη – Παρασκευή).

Απόφαση διακοπής μαθημάτων για Τετάρτη 26.1.2022

Την Τετάρτη 26 Ιανουαρίου 2022 τα σχολεία του Νομού Ηλείας θα παραμείνουν κλειστά με απόφαση του Αντιπεριφερειάρχη Π.Ε. Ηλείας (ΟΙΚ.20690/266/25-01-2022), ενώ δεν θα πραγματοποιηθεί τηλεκπαίδευση σύμφωνα με οδηγία του Υπουργείου (90α/25-01-2022).

ΑΠΟΦΑΣΗ ΔΙΑΚΟΠΗΣ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ

ΤΗΛΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ_Self_test_t_1

Μη παροχή τηλεκπαίδευσης και μη διενέργεια self-test για την Τρίτη 25/1/2022

Αύριο 25/1/2022 το σχολείο μας δεν θα παρέχει τηλεκπαίδευση στους μαθητές του, σύμφωνα με σχετική οδηγία του Υπουργείου Παιδείας.

Πιο συγκεκριμένα:
– Λόγω της κήρυξης κατάστασης ειδικής κινητοποίησης πολιτικής προστασίας, ΔΕΝ θα πραγματοποιηθεί αύριο, Τρίτη 25/1, τηλεκπαίδευση στις περιοχές στις οποίες τα σχολεία παραμένουν κλειστά εξ αιτίας της κακοκαιρίας (καθώς δεν θα υπάρχει ούτε διοικητικό προσωπικό για την τεχνική υποστήριξη της τηλεκπαίδευσης).

– Σελφ τεστ δεν θα διενεργηθούν αύριο στις περιοχές με κλειστά σχολεία. Θα δοθούν νέες οδηγίες από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων για το πρόγραμμα διενέργειας σελφ τεστ αυτήν την εβδομάδα στις περιοχές αυτές.

Αναστολή λειτουργίας Δευτέρα 24.1.2022 και Τρίτη 25.1.2022 – Παροχή τηλεκπαίδευσης

Με απόφαση του Αντιπεριφερειάρχη Ηλείας κ. Βασίλη Γιαννόπουλου, τα σχολεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης στο νομό θα παραμείνουν κλειστά Δευτέρα 24 και Τρίτη 25 Ιανουαρίου, λόγω της κακοκαιρίας και των χαμηλών θερμοκρασιών που θα επικρατήσουν στο νομό.

Επιπλέον, με εντολή του Δ/ντή ΠΕ ΗΛΕΙΑΣ, οι σχολικές μονάδας θα πρέπει να παρέχουν Τηλεκπαίδευση μέσω WEBEX στους μαθητές τους ακολουθώντας το πρωινό πρόγραμμα μαθημάτων, ξεκινώντας στις 8.15.

Οι εκπαιδευτικοί που είναι υπεύθυνοι τμημάτων θα επικοινωνήσουν με τους γονείς/κηδεμόνες των μαθητών τους για να τους ενημερώσουν για τους συνδέσμους των WEBEX δωματίων των εκπαιδευτικών που διδάσκουν στο τμήμα τους.

Προσέλευση μαθητών που απουσίαζαν όλη την εβδομάδα 10-14/1/2022

Παρακαλούνται οι γονείς/κηδεμόνες των μαθητών/τριών που θα προσέλθουν στο σχολείο τη Δευτέρα 17/1/2022 και απουσίαζαν όλη την προηγούμενη εβδομάδα (10-14/1/2022) ενώ ταυτόχρονα δεν έχουν προβεί στην πραγματοποίηση των απαιτούμενων 3 self-test και την ανάρτησή τους στην πλατφόρμα edupass.gov.gr, να πραγματοποιήσουν self-test και να το καταγράψουν στην πλατφόρμα edupass.gov.gr εκδίδοντας την σχολική τους κάρτα, πριν προσέλθουν στο σχολείο το πρωί της Δευτέρας. Η πραγματοποίηση και καταγραφή του επιπλέον self-test για τους/τις συγκεκριμένους μαθητές/τριες κρίνεται απαραίτητη, προκειμένου η διεύθυνση του σχολείου να έχει πλήρη εικόνα και να μπορεί να προστατεύσει το σύνολο των μαθητών/τριών και εκπαιδευτικών της.

Self test εβδομάδας 10/1-14/1/2022 και ΦΕΚ Β 7/06-01-2022

Για την πρώτη εβδομάδα (10-15/1) το self- test θα πραγματοποιηθεί έως και 24 ώρες πριν την προσέλευση της Δευτέρας (10/1), της Τρίτης (11/1) και της Παρασκευής (14/1).

Ο έλεγχος με self test είναι υποχρεωτικός για όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες, εμβολιασμένους και μη, καθώς και για τους εμβολιασμένους εκπαιδευτικούς. Βεβαίωση αρνητικού self test οφείλουν να φέρουν όλοι οι μαθητές, καθώς και οι εμβολιασμένοι εκπαιδευτικοί.

Η δήλωση του self-test πρέπει να καταχωρηθεί στην πλατφόρμα edupass.gov.gr από την οποία εκδίδεται και η Σχολική Κάρτα για COVID-19. Στην πλατφόρμα καταχωρούνται επιπλέον των self-test, οι δηλώσεις για πιστοποιητικά εμβολιασμού ή νόσησης ή αρνητικού rapid ή self test μαθητών.

Οι εκπαιδευτικοί που δεν είναι εμβολιασμένοι θα πρέπει να πραγματοποιήσουν δυο rapid και ένα self test την πρώτη εβδομάδα λειτουργίας των σχολείων και συγκεκριμένα το rapid τεστ θα πρέπει πραγματοποιηθεί έως και 48 ώρες πριν την προσέλευση της Δευτέρας (10/1) και της Παρασκευής (14/1) ενώ θα πρέπει να πραγματοποιηθεί και self τεστ έως 24 ώρες πριν την προσέλευση της Τρίτης (11/1).

Παρατίθεται το σχετικό ΦΕΚ Β΄ 7/06-01-2022