Αρχική » 2022 » Οκτώβριος

Αρχείο μηνός Οκτώβριος 2022

Ανακοίνωση λειτουργίας Ομίλων 2022-23

Για το σχολικό έτος 2022-23 στο σχολείο μας πρόκειται να λειτουργήσουν οι παρακάτω Όμιλοι αριστείας και καινοτομίας, με εκτιμώμενη έναρξη μετά τις 15 Οκτωβρίου 2023:

1. Όμιλος Αγγλικής γλώσσας με τίτλο “European Book Club” και υπεύθυνη την Σοφία Κουζούλη. Στόχος του Ομίλου είναι η ανάπτυξη γνώσεων και δεξιοτήτων των μαθητών, μέσα από την ανάγνωση σύγχρονων και κλασικών βιβλίων, στην Αγγλική Γλώσσα. Οι μαθητές με βιωματικές δράσεις, κάνοντας χρήση των εργαλείων Τεχνολογιών Πληροφορίας και Επικοινωνιών (ΤΠΕ), θα αναπτύξουν τη δημιουργικότητα και την κριτική τους σκέψη, και θα επικοινωνήσουν και θα συνεργαστούν με άλλα σχολεία, αποκομίζοντας παιδαγωγικά, κοινωνικά και πολιτισμικά οφέλη. Πιο συγκεκριμένα:
    • Ο Όμιλος απευθύνεται σε μαθητές Ε και Στ τάξης.
    • Θα λειτουργεί κάθε Τρίτη 13.30-15.00 (ένα τμήμα).
    • θα συμμετέχουν έως 20 μαθητές, ενώ σε ποσοστό 20% μπορούν να προέρχονται από άλλα σχολεία.
    • Σε περίπτωση που ο αριθμός των μαθητών που επιθυμούν να συμμετάσχουν στον όμιλο είναι μεγαλύτερος από τον προβλεπόμενο, θα διεξαχθεί screening test στο σχολείο μας κατόπιν επικοινωνίας της διεύθυνσης του σχολείου μας με τους γονείς/κηδεμόνες.
    • Αίτηση συμμετοχής: https://forms.gle/83KwgxhToRUx3vZa9, με καταληκτική ημερομηνία υποβολής αιτήσεων την Τετάρτη 12/10/2022 και ώρα 23:59
  2. Όμιλος Ρομποτικής με τίτλο “Εκπαιδευτική ρομποτική – RoboPioneers” και υπεύθυνο τον Σπυρίδωνα Λαζαρόπουλο. Στόχος του ομίλου ρομποτικής είναι η καλλιέργεια της υπολογιστικής και αλγοριθμικής σκέψης και η ανάπτυξη δεξιοτήτων επίλυσης προβλημάτων, αξιοποιώντας τεχνικές διερευνητικής και βιωματικής μάθησης, ακολουθώντας τη μέθοδο STEM. Πιο συγκεκριμένα:
    • Ο Όμιλος αποτελεί συνέχεια του περσινού επιτυχημένου Ομίλου Ρομποτικής, συνεπώς στον Όμιλο θα φοιτήσουν μόνο οι μαθητές/τριες που συμμετείχαν στον περσινό Όμιλο.
    • Ο Όμιλος θα αποτελείται από 2 τμήματα: α) τμήμα Δ τάξης, κάθε Τετάρτη 13.30-15.00 και β) τμήμα Ε τάξης, κάθε Παρασκευή 13.30-15.00.
    • Προγραμματίζεται η συμμετοχή σε:
      • MoonCamp Challenge (3D printing)  – European Space Agency’s project (ESA – ESERO, Απρίλιος 2023)
      • Πανελλήνιος διαγωνισμός ρομποτικής  (WRO Hellas, Μάρτιος 2023)
      • Μαθητικό Φεστιβάλ ψηφιακής δημιουργίας (Απρίλιος 2023)
      • Φεστιβάλ Ρομποτικής και Ευφυών Συστημάτων (Καλαμάτα, Ιούλιος 2023)
    • Οι τεχνολογίες που θα χρησιμοποιηθούν περιλαμβάνουν:
      • Lego WeDo 2 (Scratch)
      • Microbit (Scratch, MakeCode)
      • 3D printing (TinkerCad)

Για οποιοδήποτε ερώτημα/απορία, μπορείτε να επικοινωνήσετε με τη Διεύθυνση του Σχολείου μέσω: α) τηλεφώνου (2621033223, 2621180002), β) email (mail@1dim-pyrgou.ilei.sch.gr) και γ) τη φόρμα επικοινωνίας της ιστοσελίδας του σχολείου (http://1dim-pyrgou.ilei.sch.gr/), επιλέγοντας το μενού “Επικοινωνία”.