Αρχική » 2023 » Δεκέμβριος

Αρχείο μηνός Δεκέμβριος 2023

Τελετή υποδοχής της Στ’ τάξης του 1ου Πειραματικού Δημοτικού Σχολείου Πύργου στο Ίδρυμα Ευγενίδου (Αθήνα) – 19.12.2023

Την Τρίτη 19-12-2023 , η Στ’ τάξη του 1ου Πειραματικού Δημοτικού Σχολείου Πύργου, πραγματοποίησε Εκπαιδευτική Επίσκεψη στο Ίδρυμα “Ευγενίδου”.

Την τελετή καλωσορίσματος της αποστολής του σχολείου μας, πραγματοποίησε ο ίδιος ο Διευθυντής του Ευγενιδείου Ιδρύματος κύριος Μάνος Κίτσωνας, ο οποίος αναφέρθηκε στους στενούς δεσμούς που υπάρχουν μεταξύ του ιδρύματος και της περιοχή μας, λόγω της ιστορίας και της καταγωγής του Επίτιμου Διευθυντή του Ευγενιδείου Πλανηταρίου, αείμνηστου αστροφυσικού Σιμόπουλου Διονύσιου, επισημαίνοντας πως η τωρινή επίσκεψη είναι μια απτή ευκαιρία ενδυνάμωσής τους.

Στη συνέχεια, με κοινή πρωτοβουλία του Συλλόγου Γονέων και Κηδόμενων, των Διδασκόντων αλλά και των μαθητών της Στ’ τάξης του 1ου Πειραματικού Δημοτικού Σχολείου Πύργου, ο κ.Κίτσωνας συγκινημένος, παρέλαβε τιμητική πλακέτα «Τιμής Ένεκεν» για το πολύπλευρο έργο του αείμνηστου αστροφυσικού Σιμόπουλου Διονύσιου, ως ελάχιστη ένδειξη αναγνώρισης της πολυετούς προσφοράς του στην αστρονομική Εκπαίδευση.

Οι συνοδοί των μαθητών, εκπαιδευτικοί του Σχολείου μας, κ. Λαζαρόπουλος Σπύρος (εκπροσωπώντας και τον σύλλογο γονέων & κηδεμόνων), καθώς και οι κυρίες Τζαβάρα Τασία (δασκάλα ΣΤ2) και Κοτσώνη Χριστίνα (δασκάλα ΣΤ1), αφού ευχαρίστησαν τον κ.Κίτσωνα για τη φιλοξενία, εξήραν στη συνέχεια το έργο το Ιδρύματος και υπογράμμισαν το γεγονός πως σκοπός της εκδρομής δεν ήταν μόνο η ψυχαγωγία, αλλά και η ανάδειξης της μνήμης των σπουδαίων προσωπικοτήτων και της παρακαταθήκης τους.

Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης, οι μαθητές είχαν μια αξέχαστη εμπειρία να ξεναγηθούν και να περιηγηθούν στους χώρους του Ιδρύματος, να γνωρίσουν τα Εκθέματα Τεχνολογίας και Επιστήμης, να έρθουν σε επαφή με διαδραστικά πειράματα και δράσεις, αλλά και να καλλιεργήσουν ψηφιακές δεξιότητες και την δημιουργικότητά τους.

Τέλος , οι μαθητές άδραξαν την ευκαιρία να απολαύσουν με μοναδικό τρόπο την προβολή της ταινίας «Η Ιστορία της Γης», από το αξεπέραστο ψηφιακό σύστημα προβολής 4ης γενιάς του Πλανητάριου.

Η επίσκεψη αυτή ήταν μια αξέχαστη εμπειρία για τους μαθητές μας, καθώς πέρα από τη διασκέδασή τους, είχαν την ευκαιρία όχι μόνο να γνωρίσουν νέες τέχνες και διαδραστικά παιχνίδια, αλλά και να ενσωματώσουν τη δημιουργικότητα και την κοινωνικότητα στη ζωή τους.

Ανακοίνωση-επαναπροκήρυξη συμπληρωματικής κλήρωσης για την εισαγωγή μαθητών στο 1ο Πειραματικό ΔΣ Πύργου

Η Διεύθυνση του 1ου Πειραματικού Δημοτικού Σχολείου Πύργου επαναπροκηρύσσει:

• δύο (2) θέσεις μαθητών (αγόρια) στη Γ τάξη
  • μία (1) θέση μαθήτριας (κορίτσι) στην ΣΤ τάξη
  • μία (1) θέση μαθητή (αγόρι) στην ΣΤ τάξη

Οι εν λόγω θέσεις θα πληρωθούν μετά από διαδικασία κλήρωσης, η οποία θα λάβει χώρα στις εγκαταστάσεις του σχολείου την Τετάρτη 20 Δεκεμβρίου 2023 στις 11.00, υπό την ευθύνη του ΕΠ.Ε.Σ./Διεύθυνσης του σχολείου.

Οποιαδήποτε κενή θέση προκύψει στις παραπάνω τάξεις μέχρι και 20 Ιανουαρίου 2024 θα πληρωθεί από τους πίνακες επιλαχόντων της παραπάνω διαδικασίας. Μετά την 20η Ιανουαρίου 2024 παύει η ισχύς των πινάκων επιλαχόντων.

Για τη συμμετοχή στην κλήρωση απαιτείται αίτηση-υπεύθυνη δήλωση και των δύο (2) γονέων/κηδεμόνων (μία αίτηση ο καθένας γονέας) του/της μαθητή/τριας που θα αναγράφει:

“Παρακαλώ να δεχθείτε τη συμμετοχή του παιδιού μου ………………..<συμπληρώνετε το ονοματεπώνυμο του/της μαθητή/τριας> στη διαδικασία κλήρωσης για την εισαγωγή στην τάξη ……….<συμπληρώνετε την τάξη:  Γ ή ΣΤ> του 1ου Πειραματικού Δημοτικού Σχολείου Πύργου.”

Οι αιτήσεις συμμετοχής στην κλήρωση κατατίθενται με προσωπική παρουσία και των δυο γονέων/κηδεμόνων στη σχολική μονάδα (δ/νση: Τέρμα Παπαφλέσσα) από Τετάρτη 13 Δεκεμβρίου ως Τρίτη 19 Δεκεμβρίου 2023 και ώρες 09.00–12.00. Σε περίπτωση απουσίας ενός εκ των δύο γονέων/κηδεμόνων, η αίτηση πρέπει να συνοδεύεται από: α) θεωρημένη για το γνήσιο της υπογραφής υπεύθυνη δήλωση του απόντος ότι συναινεί στην συμμετοχή του τέκνου του στη διαδικασία και β) πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης.

Για οποιαδήποτε απορία είμαστε στη διάθεση σας στο mail@1dim-pyrgou.ilei.sch.gr, στα τηλέφωνα 26210 33223, 26211 80002, καθώς και μέσω της φόρμας επικοινωνίας της ιστοσελίδας του σχολείου μας (http://1dim-pyrgou.ilei.sch.gr/).

Η Δ/ντρια του 1ου ΠΕΙΣ Πύργου

Ελευθερία Νιβουρλή