Αρχική » 2022 » Ιούνιος

Αρχείο μηνός Ιούνιος 2022

Συμμετοχή στη Δράση «Καινοτόμα Σχολεία» της ΕΕΠΕΚ

Το σχολείο μας συμμετέχει ενεργά στη δράση «Καινοτόμα Σχολεία» της Επιστημονικής Ένωσης για την Προώθηση της Εκπαιδευτικής Καινοτομίας (ΕΕΠΕΚ) και δραστηριοποιείται στην Κοινότητα Μάθησης της ΕΕΠΕΚ, προσβλέποντας στη συνεχή επαγγελματική ανάπτυξη των εκπαιδευτικών του Συλλόγου Διδασκόντων του και στην προώθηση καινοτόμων εκπαιδευτικών πρακτικών.

Έπαινος για συμμετοχή στο διαγωνισμό Ανακύκλωσης Μπαταριών ΑΦΗΣ (2021-22)

Πολλά συγχαρητήρια στους Μεγάλους μικρούς κυνηγούς μπαταριών του σχολείου μας, οι οποίοι έλαβαν μέρος στον Διαγωνισμό, με επικεφαλής την εκπαιδευτικό φυσικής αγωγής Αικατερίνη Τσάμη. Συνολικά συγκεντρώθηκαν άνω των 124 τόνων μπαταριών από όλα τα Δημοτικά Σχολεία της χώρας.

Συγχαρητήρια αξίζουν και στους εκπαιδευτικούς, που με τον ζήλο τους παρακίνησαν τους μαθητές!

Με το τέλος της φετινής αποστολής, ο μεγάλος θησαυρός, δηλαδή το καθαρό περιβάλλον, είναι πλέον δικό μας …και το κυνήγι συνεχίζεται 😉

Σύνολο: 1,037

Αποχαιρετιστήριο μήνυμα και βίντεο με δημιουργίες μαθητών/τριών Δ2

Αγαπητοί γονείς, κηδεμόνες,

Μια δύσκολη και ιδιόμορφη σχολική χρονιά έφτασε στο τέλος της. Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για την αγαστή συνεργασία και να σας ευχηθώ Υγεία, Χαρά και να περάσουμε όλοι ένα όμορφο, ξέγνοιαστο και αναζωογονητικό καλοκαίρι.

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για την προσπάθειά τους, τη δημιουργικότητά τους, τη φαντασία τους…

Σας αφιερώνουμε το σύντομο βίντεο που ακολουθεί:

Ρούλα Γατσή

Εκδήλωση Ομίλου Ρομποτικής – Αποτίμηση, απονομή πιστοποιητικών και διάχυση αποτελεσμάτων

Την Τρίτη 15/6/2021 και ώρες 19.00 – 21.00 πραγματοποιήθηκε εκδήλωση στο Επιμελητήριο Ηλείας σχετικά με την παρουσίαση των πεπραγμένων του Ομίλου αριστείας και καινοτομίας με τίτλο: «ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΡΟΜΠΟΤΙΚΗ – Olympian_Robotics». Η εκδήλωση συνεχίστηκε με την απονομή των Πιστοποιητικών επιτυχούς ολοκλήρωσης, επαίνων αλλά και αναμνηστικών στους 33 απόφοιτους του Ομίλου Ρομποτικής 2021-22.

Ευχαριστούμε τον πρόεδρο του Επιμελητηρίου Ηλείας κ.Νικολούτσο και τους συνεργάτες του κο Βασίλη Μπαλάσκα και …) για τη φιλοξενία και την υποστήριξη της εκδήλωσης.

Συγχαρητήρια στους αποφοίτους του Ομίλου Ρομποτικής, καθώς και στους γονείς τους.

Δελτίο τύπου Επιμελητηρίου Ηλείας

Εισακτέοι στην Α τάξη του 1ου ΠΕΙΣ Πύργου για το σχολικό έτος 2022-23

Ανακοινώνεται ο τελικός πίνακας εισακτέων στην Α’ τάξη του 1ου Πειραματικού Δημοτικού Σχολείου Πύργου για το σχολικό έτος 2022-23.

Πρόγραμμα CLIL

Το πρόγραμμα CLIL στη διδασκαλία της Φυσικής Αγωγής μέσω της Αγγλικής Γλώσσας που υλοποιήθηκε με τους μαθητές του Ε1 κατά τη σχολική χρονιά 2021 -2022, με τη συνεργασία του καθηγητή της Φυσικής Αγωγής κ Ιωάννη Κουτσουνά και της εκπαιδευτικού Αγγλικής Γλώσσας Σοφία Κουζούλη ολοκληρώθηκε με επιτυχία, με τη δημιουργία ενός ιστότοπου.

https://clilenglishfootball.weebly.com/, https://joom.ag/MECd

Το μοντέλο που προτείνεται εφαρμόζει την προσέγγιση CLIL σε συγκεκριμένη ενότητα του Μαθήματος της Φυσικής Αγωγής, τη διδασκαλία του Αντικείμενου του Ποδοσφαίρου μέσω της Αγγλικής Γλώσσας.

Η δράση συνεχίζεται και τη νέα σχολική  χρονιά με τη συμμετοχή στην ομάδα CLIL του σχολείου της Αικατερίνης Τσάμη, εκπαιδευτικού Φυσικής Αγωγής. Το πρόγραμμα θα εφαρμοστεί και στα δυο τμήματα της Ε τάξης, και αποτελεί ένα σχέδιο δράσης του Συλλογικού Προγραμματισμού της σχολικής μονάδας για τον Άξονα  Συμμετοχή των εκπαιδευτικών σε επιμορφωτικές δράσεις που θα συμπεριληφθεί στην Έκθεσης Αξιολόγησης του εκπαιδευτικού έργου της σχολικής μας μονάδας.