Αρχική » 2021 » Μάρτιος

Αρχείο μηνός Μάρτιος 2021

Δράση STEM 3.0/eTwinning – 3D printer

Έναν 3D εκτυπωτή παρέλαβε το 1ο Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο Πύργου, στις 23 Μαρτίου 2021, μέσω της δράσης STEM 3.0 του eTwinning, για το 2021 – 2022, χάρη στα βραβευμένα προγράμματα που έχουν υλοποιηθεί στο σχολείο.

Μετά την πετυχημένη συμμετοχή του Σχολείου στη δράση STEM 2.0 του eTwinning, όπου παρέλαβε 2 Kit ρομποτικής KIDS FIRST CODING & ROBOTICS, συνεχίζει στη δράση του eTwinning STEM 3.0, ως 1 από τα 95 ωφελούμενα σχολεία της χώρας (Νηπιαγωγεία, Δημοτικά, Γυμνάσια και Λύκεια) που έλαβαν δωρεάν ένα 3D-τρισδιάστατο εκτυπωτή, https://www.etwinning.gr/news/stem/1107-etwinning-stem-3-1

Οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί της δράσης Κουζούλη Σοφία ΠΕ06, Λαζαρόπουλος Σπύρος ΠΕ86 και Μπαντούνας Άγγελος ΠΕ70 συμμετέχουν σε σχετικό διαδικτυακό επιμορφωτικό σεμινάριο με θέμα την αξιοποίηση του λογισμικού tinkercad για τρισδιάστατες εκτυπώσεις.

Ευχαριστούμε τον Εθνικό Οργανισμό Υποστήριξης της δράσης eTwinning για την ευκαιρία που μας δίνει να αξιοποιήσουμε τον 3d εκτυπωτή στην υλοποίηση προγραμμάτων προσανατολισμένων στις STEAM Επιστήμες και να συμμετέχουμε σε τόσο καινοτόμες δράσεις.

Καλή επιτυχία στην προσπάθεια των εκπαιδευτικών και μαθητών/τριών του σχολείου μας!