Αρχική » 2022 » Σεπτέμβριος

Αρχείο μηνός Σεπτέμβριος 2022

9η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού-Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2021

Στο πλαίσιο εναρμόνισης του εορτασμού της 9ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού με την Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, την Παρασκευή 30 Σεπτεμβρίου 2023, το σχολείο μας οργάνωσε και υλοποίησε αθλητικές δραστηριότητες και εκδηλώσεις με το σύνθημα: «Άθληση κάθε μέρα, Υγεία μια Ζωή» καθ’ όλη τη διάρκεια του σχολικού ωραρίου.

Οι μαθητές μας συμμετείχαν σε πλήθος δραστηριοτήτων οι οποίες απαιτούσαν διαφορετικά είδη μετακινήσεων και μετατοπίσεων, σε μεταβαλλόμενα περιβάλλοντα έντασης και ρυθμού.  Χρησιμοποίησαν τη φαντασία και τη δημιουργικότητά τους καθώς έτρεξαν σε ποικίλους στίβους υπερπήδησαν εμπόδια, έκαναν σχοινάκι, ισορρόπησαν και εξασκήθηκαν σε στόχους. Στο τέλος χόρεψαν και το διασκέδασαν με την ψυχή τους.

Οι δράσεις οργανώθηκαν και υλοποιήθηκαν από τους εκπαιδευτικούς Φυσικής Αγωγής του σχολείου μας Αικατερίνη Τσάμη και Ιωάννη Κουτσουνά με τη συνδρομή και των υπολοίπων εκπαιδευτικών του σχολείου.

Ολοκλήρωση διαδικασίας εγγραφών Α τάξης

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες,

προκειμένου να ολοκληρωθεί η διαδικασία εγγραφής του/των τέκνου/ων σας στην Α τάξη του σχολείου μας, παρακαλείστε να προσέλθετε μέχρι την Δευτέρα 19/9 και ώρα 12:00, προσκομίζοντας τα ακόλουθα:

α) Πιστοποιητικό γέννησης (δεν απαιτείται η προσκόμισή του, αλλά αναζητείται από το σχολείο μέσω του mySchool)

β) Βιβλιάριο υγείας με τα εμβόλια του παιδιού

γ) Αποδεικτικό της διεύθυνσης κατοικίας (λχ λογαριασμό κοινής ωφελείας)

Ο Δ/ντής

Αναστάσιος Αναστόπουλος

Αγιασμός

Σας ενημερώνουμε ότι τη Δευτέρα 12/9 και ώρα 09:00 θα  πραγματοποιηθεί ο Αγιασμός του σχολείου.

Τα παιδιά θα προσέλθουν στις 8:30 χωρίς τσάντες και θα αποχωρήσουν περίπου στις 10:00.

Μεταφορά μαθητών σχολικού έτους 2022-23

Σύμφωνα με την ΚΥΑ 50025/2018 (Β΄ 4217), όπως τροποποιήθηκε με την ΚΥΑ 53173/11.08.2022 (Β΄ 4294), οι μαθητές Πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης που διαμένουν σε απόσταση τουλάχιστον 1200 μέτρων από το σχολείο μας δικαιούνται δωρεάν μεταφοράς από και προς αυτό.

Κατόπιν τούτου και προκειμένου να προχωρήσει έγκαιρα η διαδικασία σχεδιασμού των απαιτούμενων δρομολογίων, παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενοι γονείς/κηδεμόνες να προσέλθουν στο σχολείο, προσκομίζοντας λογαριασμό κοινής ωφέλειας (στο όνομα του κηδεμόνα του μαθητή ή του κατά νόμο επιτρόπου αυτού), ώστε να πιστοποιηθεί το δικαίωμα της δωρεάν μεταφοράς του τέκνου τους.

Ανακοίνωση συμμετοχής σε συμπληρωματική κλήρωση για την εισαγωγή μαθητών/τριών στο 1ο Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο Πύργου

Η Διεύθυνση του 1ου Πειραματικού Δημοτικού Σχολείου Πύργου προκηρύσσει:

• επτά (7) θέσεις μαθητών (αγόρια) στη Β τάξη
  • επτά (7) θέσεις μαθητριών (κορίτσια) στη Β τάξη
  • δέκα (10) θέσεις μαθητών (αγόρια) στη Γ τάξη
  • τέσσερις (4) θέσεις μαθητριών (κορίτσια) στη Γ τάξη
  • πέντε (5) θέσεις μαθητών (αγόρια) στη Δ τάξη
  • δέκα (10) θέσεις μαθητριών (κορίτσια) στη Δ τάξη
  • τρεις (3) θέσεις μαθητών (αγόρια) στη Ε τάξη

Οι θέσεις θα πληρωθούν με κλήρωση, που θα λάβει χώρα στο σχολείο την Παρασκευή 9 Σεπτεμβρίου 2022 στις 11.00.

Για τη συμμετοχή στην κλήρωση απαιτείται αίτηση-υπεύθυνη δήλωση και των δύο (2) γονέων/κηδεμόνων του/της μαθητή/τριας που θα αναγράφει:

“Παρακαλώ να δεχθείτε τη συμμετοχή του παιδιού μου μαθητή/τριας <Ονοματεπώνυμο μαθητή/τριας> στη διαδικασία κλήρωσης για την εισαγωγή στην τάξη <γράφετε τάξη: Β, Γ, Δ ή Ε> του 1ου Πειραματικού Δημοτικού Σχολείου Πύργου.”

Οι αιτήσεις συμμετοχής στην κλήρωση κατατίθενται με προσωπική παρουσία και των δυο γονέων/κηδεμόνων στη σχολική μονάδα από Δευτέρα 5 Σεπτεμβρίου ως Πέμπτη 8 Σεπτεμβρίου 2022 και ώρες 09.00–12.00. Σε περίπτωση απουσίας ενός εκ των δύο γονέων/κηδεμόνων, η αίτηση πρέπει να συνοδεύεται από θεωρημένη για το γνήσιο της υπογραφής υπεύθυνη δήλωση του απόντος ότι συναινεί στην συμμετοχή του τέκνου του στη διαδικασία και πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης.

Δεδομένου ότι οι κενές θέσεις ενδέχεται να τροποποιηθούν ως την Πέμπτη 8 Σεπτεμβρίου, παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενοι γονείς/κηδεμόνες να επισκέπτονται την ιστοσελίδα του σχολείου, στην οποία θα ενημερώνονται οι προκηρυσσόμενες κενές θέσεις.

Σύνολο: 1,121

Σύνολο: 1,122 , σήμερα: 1